حسابرسی سرمایه‌گذاری های دومان سهند توسط کارشناس رسمی دادگستری
- دسته‌بندی نشده, کسب و کار, موضوعات داغ

حسابرسی سرمایه‌گذاری های دومان توکان توسط کارشناس رسمی دادگستری

۱۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه در سال ۲۰۱۴  تا ۲۰۱۶ میلادی

بر اساس حسابرسی مالی کارشناس رسمی دادگستری؛ دومان سهند بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی  ۱۰۰میلیون دلار (بر اساس برابری نرخ دلار به ریال در آن زمان ) جذب سرمایه داشته است.

بر اساس همین گزارش، در طی دو سال بیش از ۵۰ میلیون دلار اصل و سود سرمایه گذاران با آنها تسویه شده و قرارداد آن‌ها تمدید نشده و همچنین بیش از ۳ میلیون دلار حقوق و مزایا به کارمندان خود پرداخت کرده است.

در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ حدود ۴۰ میلیون دلار جذب سرمایه دومان سهند بوده است . کاهش ۱۰ میلیون دلاری جذب سرمایه در سال ۲۰۱۶  ، نشان از سوددهی شرکت و عدم نیاز به جذب پول از سرمایه گذاران جدید و تکیه بر توانایی های مالی شرکت داشت.

جزئیات حسابرسی ۶۰۰  صفحه  ای انجام شده به شرح ذیل است :

شرکت سرمایه گذاری دومان سهند در تیر ماه سال ۱۳۹۴ با شماره ثبت  ۴۷۵۶۸۰ از اداره ثبت شرکت ها زیر نظر قوه قضاییه مجوز تاسیس گرفت.

در آگهی تاسیس این شرکت که در سایت روزنامه رسمی کشور زیر نظر قوه قضائیه قابل رویت است (تصویر شماره ۱ که در انتهای این متن قابل رویت است)، جذب سرمایه داخلی و خارجی در زمینه‌های مختلف عمرانی و خدماتی قید شده است. دومان سهند از همان بدو تاسیس شرکت به عنوان مدیرعامل و سهامدار ارشد این شرکت و صاحب حق امضا انتخاب شد. بر اساس درخواست سهامداران این شرکت، آقای سید مصطفی موسوی؛ کارشناس رسمی دادگستری با شماره پروانه ۱۰۶۶۶؛ حسابرسی مالی شرکت دومان سهند را در تابستان سال ۱۳۹۷ در ۶۰۰  صفحه انجام داد.

در این  حسابرسی ۶۰۰ صفحه ای،  کلیه تراکنش‌های مالی این شرکت و زیرمجموعه‌های آن و همچنین سهامداران مورد بررسی قرار گرفته است. خلاصه کلیه فعالیت های این شرکت  در صفحه ۱۴  این حسابرسی نمایان است (تصویر شماره ۲ که در انتهای این متن قابل رویت است).

بر اساس گزارش حسابرسی در صفحه مذکور این شرکت ۸۳۰ فقره قرارداد سرمایه گذاری با ۲۵۹ نفر منعقد کرده است. طبق ردیف (۳_۲_۴) در صفحه ۱۴ گزارش مالی شرکت دومان سهند ارزش قراردادهای سرمایه گذاری بیش از ۳ هزار میلیارد ریال بوده است. بر اساس ردیف(۲_۲_۴) صفحه ۱۴ حسابرسی مالی شرکت دومان سهند با ۱۱۹ نفر از سرمایه گذاران مبلغ بیش از ۱۷۰۰ میلیارد ریال را تسویه نموده است و در سه ماهه آخر سال ۱۳۹۶ با ۱۳۹ نفر قراردادهایی با ارزش بیش از ۱۴۰۰ میلیارد ریال داشته است.

کاهش جذب سرمایه حدود ۳۰۰ میلیارد ریالی نشان از عدم نیاز شرکت به جذب سرمایه بیشتر به دلیل سوددهی داخلی زیرمجموعه ها بوده است. با توجه به تصویر دوم صفحه ۱۴ حسابرسی مالی شرکت دومان سهند با سربرگ کارشناسی رسمی دادگستری، با شماره پروانه و شماره تماس ایشان و مهر قانونی منتشر شده است.

خلاصه این گزارش در محضر مقام قضایی ، توسط کارشناس حسابرسی مذکور ارائه و توسط دوربین های مراجع قضایی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

پرداخت بیش از ۳ میلیون دلار حقوق توسط شرکت دومان سهند در بازه زمانی دو ساله

در صفحه ۳۵ ( تصویر سوم ) گزارش حسابرسی مالی شرکت سرمایه گذاری دومان سهند در جدول ( ۵-۵ ) جزئیات پرداختی‌های دومان سهند توسط کارشناس رسمی دادگستری منتشر شده است.

در ردیف یک این جدول پرداخت بیش از ۶۰۰  میلیاردی به سرمایه گذاران ثبت شده است.

مهمترین ردیف های این جدول ردیف های ۲ و ۴ است که پرداخت حقوق و پورسانت در آن ثبت شده است و مجموعه آن بیش از ۱۳ میلیارد تومان در دو سال است، یعنی بیش از  ۳ میلیون دلار بر اساس برابری نرخ ارز به ریال در سال‌های  ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ و این پرداخت حقوق در آن زمان نشان از کارآفرینی شرکت و پرداخت به موقع حقوق کارمندان را میدهد که بیش از ۳۰۰ نفر مستقیم و بیش از هزار نفر غیر مستقیم بودند .

لازم به توضیح است مات شدن بعضی از ردیف ها به دلیل نامربوط بودن به بحث می باشد و در آینده منتشر خواهد شد .

برداشت تنها یک صدم درصد از منابع مالی شرکت توسط دومان سهند

طبق ردیف ۶ جدول ۵-۵ گزارش مالی کارشناس رسمی دادگستری دومان سهند تنها دو میلیارد تومان در طول ۳ سال از منابع مالی برداشت شخصی داشته است که بر اساس جمع وجوه مالی که در انتهای جدول ۵-۵ قید شده است و نزدیک به ۳ هزار میلیارد ریال است ، این برداشت کمتر از یک صدم درصد است.

بر اساس مقایسه ردیف ۴  ، ۵ و ۶ جدول ۵-۵ دومان سهند هفتصد درصد بیشتر از برداشت شخصی خود حقوق پرداخت کرده است این در حالی است که دومان سهند به عنوان مدیرعامل و صاحب ۹۰ درصد سهام ، قدرت و اختیار برداشت بیش از این ارقام را داشت .

دومان سهند درآمد خود از شرکت را در پروژه های خود شرکت سرمایه گذاری نموده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.